top of page

Alman Savaş Makinesi -10 (Son söz)

Üniversite yıllarında bir arkadaşın tavsiyesiyle, bir bilgisayar oyunu almıştık; Commandos: Behind Enemy Lines. Bu oyun 2. Dünya Savaşı zamanında geçiyordu. 6 tane Amerikan komandosuyla Nazi Avrupası'nda misyonları tamamlıyordunuz. Bu güzel taktik oyununda, o zaman için çok iyi çizimler vardı. Alman Savaş Makinesini bütün detaylarıyla gösteren bu oyun beni çok etkilemişti. 

İlk defa o zaman merak ettim bu makinenin tarihini. Tabi gençliğin de etkisiyle sadece yüzeye bakıyor, makinenin görkemli görünümüne hayran oluyordum. Kitaplar, filmler, araştırmalar birbirini kovaladı. Zaman içinde bakışım değişti. Görkem yerini canavarlara bıraktı. Bu trajik dönüşüme odaklandım. Sorun; göz ardı ettiğimiz, uçuk bulduğumuz, fantezi dediğimiz, ama sokaktaki alelade insanları bile yavaş yavaş canavara çeviren unsurlardı. Ekonomik ve sosyal katalizörlerdi. Bunların kalplere ve beklentilere hitabıyla, beklemesek de dönüşüm gerçekleşiyordu.

İşte bu yazı dizisinde bu dönemi kendi gözümden paylaşmaya çalıştım. Bize nerelerde, nasıl hataların yapıldığını, ve bunun sonucunda nasıl yıkıma ulaşıldığını göstermesini istedim. Ya da diğer bir açıdan, bu göreceli kolay yoldan gidilirse yozlaşmadan başka bir kapıya çıkılmadığını anlatmaya çalıştım. İsterseniz bir de Rammstein'dan dinleyebilirsiniz; Deutschland.

İlginize için çok teşekkür ederim. Başka bir yazı dizisinde görüşmek üzere.

SevgilerCommentaires


bottom of page